Ako zapájame rodičov, zamestnanectvo a susedstvo?
Aby sme lepšie pochopili dopravnú situáciu v okolí každej školy, zapájame do procesu rodičov a jej zamestnancov.
Na každej škole distribuujeme dotazník, ktorý sa týka najmä dopravného správania rodičov a detí. Pýtame sa na spôsob dochádzania detí do školy či na dôvody, prečo rodičia daný spôsob dopravy volia. Tiež nás zaujíma vek, od ktorého veku chodia deti do školy samostatne.
Zamestnanectvo školy nám taktiež popisuje spôsob, akým sa dopravujú do/zo školy a pomáha nám identifikovať nebezpečné body v okolí školy.
Prehľad aktivít s rodičmi a zamestnanectvom:
- dotazníkový prieskum pre rodičov detí,
- dotazníkový prieskum pre zamestnanectvo školy,
- zbieranie podnetov od susedstva počas jednodňového festivalu Ulica na hranie (viac informácií tu),
- osobné/online stretnutia s radou rodičov.
Aktívnym zapájaním susedstva a komunity v okolí školy dokážeme presnejšie identifikovať problémy a výzvy v danej oblasti.
Čo sa pýtame v dotazníkoch?
Dotazníky koncipujeme vždy s ohľadom na cieľovú skupinu, od ktorej potrebujeme získať dáta. Zaujímajú nás napríklad návyky rodičov ohľadom dopravovania ich detí do školy. Detí sa zas pýtame na verejný priestor a situácie, ktoré zažívajú po ceste do školy. Od zamestnanectva napríklad zisťujeme, aká je ich skúsenosť s dochádzaním do práce.
Dotazníky nám slúžia aj na zhodnotenie zmien, ktoré v okolí škôl už prebehli. Od susedstva aj školskej komunity sa v dotazníkom najrýchlešie dozvieme, čo im naša intervencia priniesla. Vieme rýchlo vyhodnotiť, ako finálne riešenie ovplyvnilo dochádzanie detí do školy, bezpečnosť v okolí školy a upraviť prípadné nedostatky.
Ako nám dotazníky pomáhajú navrhovať zmeny?
Ako zbierame podnety na Uliciach na hranie?
Ulice na hranie sú jednodňové festivaly, ktoré prinášajú do susedstva nový spôsob využívania ulice pri škole. Vďaka tomuto podujatiu má lokálna komunita možnosť podeliť sa o svoje vnímanie bezpečnosti a o svoje každodenné skúsenosti s dopravou v okolí svojich domovov. Počas festivalu tieto podnety zbierame v našom stánku a zaznamenávame ich do mapy. Následne, spolu s podnetmi od školskej komunity, vyhodnotíme tieto informácie a spracujeme ich do záverečnej správy z participácie pre danú školu.
Tiež vás môže zaujímať
Bezpečné mesto, bezpečné detstvo
Aby mohli byť deti aktívne, potrebujú bezpečný priestor pre slobodný pohyb. Spoznaj aktivity, ktoré robíme pre bezpečnejšie ulice.
Aktívne mesto, aktívne detstvo
Zlepšujeme možnosti aktívneho dochádzania detí do školy, trávenia času a voľnej hry v meste.
Príjemné mesto, príjemné detstvo
Hlas detí je dôležitý. Chceme im načúvať, aby mohli prispievať k zlepšovaniu svojho mesta a svojho susedstva, v ktorom sa im bude žiť príjemnejšie. Preto je participatívny proces súčasťou každej spolupráce so školou.