Pešibus
Peší autobus je aktivita rozšírená po celom svete, v našom okolí ju praktizujú napríklad v Prahe, vo Viedni a v roku 2023 vyrazili prvé pešibusy na svoje trasy aj v Bratislave.
Ide o komunitnú aktivitu, ktorej cieľom je motivovať deti ku kráčaniu do školy. Väčšia skupina detí je vedená dospelým doprovodom – „sprievodcom“ autobusu. Pešibus má viacero zastávok, ktoré sú určené podľa bydliska detí tak, aby sa vedelo zapojiť čo najviac z nich.
Ako zorganizovať pešibus na vašej škole?
Spísali sme postup niekoľkých krokov, ktoré vám s prípravou tejto aktivity pomôžu. Návod nájdete aj vo videu.
- Nájdite koordinátora aktivity (prípadne organizačný tím) z kruhu rodičov či zamestnaneckého zboru.
- Pripravte zoznam zastávok a umiestnite ho na viditeľné miesta v škole s výzvou na zapojenie sa.
- Označte zastávky symbolom chobotničky, zapojte do aktivity aj deti. Maketu si môžete stiahnuť tu.
- Vyrobte si spoločne s deťmi maketu pešibusu – inšpirovať sa môžete na fotkách nižšie.
- Vytlačte deťom pešibusový denník, aby si zapísali, čo počas cesty zažili, ako sa cítili, či koľkokrát sa aktivity zúčastnili. Vzor si môžete stiahnuť tu.
Ak si stále nie ste istí, zorganizujte pešibus aspoň na jeden deň a vyskúšajte si spoločne, ako aktivita funguje.
Ktoré školy sa už do pešibusu zapojili?
Počas našej jesennej dvojtýždňovej výzvy v roku 2023 sa do aktivity zapojilo 6 bratislavských škôl:
- ZŠ Černyševského
- ZŠ Vývojová
- ZŠ Za kasárňou
- ZŠ Kataríny Brúderovej
Medzi zapojenými školami bola aj ZŠ Kataríny Brúderovej vo Vajnoroch. Ako sa pešibus osvedčil na tejto škole?
„Deti sa tešia na pešibus každé ráno. Zlepšilo sa ich vstávanie a ja som konečne o pol ôsmej v práci. Pešibus určite odporúčam aj iným rodičom.” – mama Jarka
„Môj syn zo začiatku nechcel chodiť pešibusom bezo mňa, ale zvládol to. Ja som sa ako sprievodca skvele porozprával s chlapcami o karate a športoch, ktoré robia.” – otec Jakub
„Vďaka pešibusu som sa zoznámila s ďalšími rodičmi – nové sociálne kontakty si tak nebudujú len deti, ale aj rodičia.” – mama Lucia
V pešibusovej výzve z roku 2023 vyhrali žiaci a žiačky z 2.A zo ZŠ Vývojová v Rusovciach. Urobili spolu 188 ciest do školy aktívnym spôsobom – pešo, na kolobežke alebo bicykli.
Pozrite sa, ako sme odovzdávali cenu na ZŠ Vývojová
Stále váhate, či aktivitu zorganizovať? Prečítajte si 13 dôvodov, prečo je pešibus dobrý pre deti aj rodičov.
Z pohľadu detí:
1. Deti majú pravidelný zdravý pohyb.
2. Vyjašia sa a vyrozprávajú cestou do školy a sú tak na vyučovaní sústredenejšie.
3. Vďaka pešibusu získavajú zodpovednosť a osamostatňujú sa.
4. Popri ceste do školy spoznávajú svoje okolie.
5. Počas prechádzky si budujú kamarátstva so spolužiakmi.
6. Učia sa správnemu dopravnému správaniu pod dozorom dospelých.
7. Osvoja si cestu do školy pod dozorom.
Z pohľadu rodičov:
8. Pešibus prispeje k bezpečnejšiemu priestoru pred školou, v ktorom bude menej áut.
9. V nadväznosti na úbytok áut sa zlepší kvalita ovzdušia.
10. Rodičia získajú ráno viac času, keďže sa striedajú a nechodia každý deň do školy.
11. Nové sociálne väzby vzniknú aj medzi rodičmi spolužiakov.
12. Škola si rozšíri komunitu aktívnych rodičov.
13. Škola môže využiť pešibus aj ako súčasť vyučovania – dopravnej, ekologickej či výtvarnej výchovy.
Často kladené otázky a obavy
Pôsobí na vás organizácia pešibusu komplikovane alebo vám napadli otázky, na ktoré ste v článku nenašli odpoveď? Najčastejšie otázky a obavy sme zozbierali a odpovede na ne ponúkame nižšie:
Naša cesta do školy je nebezpečná.
Dopravná situácia v okolí škôl je ráno naozaj náročná, nakoľko veľa detí prichádza do školy na prvú hodinu v ten istý čas. Spolu s dieťaťom vyskúšajte vymyslieť, či viete ísť cestou, ktorá je možno dlhšia, ale bezpečnejšia a zaujímavejšia, ako tá najkratšia. V doprovode s dospelým sa deti učia, ako prekonávať nebezpečné dopravné miesta.
Moje dieťa dochádza z veľkej diaľky.
Pešibus funguje aj pre tie deti, ktoré chodia z ďaleka. Niektoré pešibusové zastávky sú zhodné so zastávkami MHD. Dieťa môže vystúpiť aj o zastávku skôr a ísť posledných 10-15 minút do školy pešibusom.
Dieťa vozím cestou do práce.
Málokto má cestu do práce priamo okolo školy a musí k nej kľukato zachádzať. Tým sa zvyšuje množstvo áut pred školou, ktoré sa často prídu pred vchod len otočiť. Skúste si naplánovať cestu tak, aby aspoň posledných 10 minút dieťa kráčalo a vystúpilo, napríklad na zastávke pešibusu.
Vonku je zlé počasie.
Počasie naozaj neovplyvníme, ale vieme sa naňho pripraviť. Ako sa hovorí na horách, “nie je zlé počasie, len zle oblečený turista”, to isté platí aj pre deti. Navyše z našich skúseností vyplýva, že deti milujú skákanie do mlák, či guľovačku pred školou. Staršie si už samé vedia vybrať, ktoré oblečenie im najviac vonku vyhovuje. A niekedy aj krásny dáždnik či pršiplášť, ktorý sa používa len keď prší, vie byť tou správnou motiváciou pre netradičnú cestu do školy v náročnom počasí.
Prečo máme my ísť pešo, keď ostatní vozia deti do školy autom?
Nikdy neviete, či práve tá vaša “malá” zmena v chodení do školy pešo, neinšpiruje aj niekoho iného. Staňte sa influencerom vo svojom okolí a prispejte tak k zmene. Keď my dospelí ukážeme deťom, že chôdza je bežná súčasť nášho života a že to vie byť aj zábava, aj im samým to tak príde.
Ráno sa strašne ponáhľame, nestíhame ísť pešo.
Všetci to poznáme, ráno uteká čas dvakrát rýchlejšie a deti sa hýbu dvakrát pomalšie. Skúste sa porozprávať večer predtým s dieťaťom o tom, ako ráno pôjdete s kamarátmi do školy. Pripravte si oblečenie podľa počasia a všetko rozhodovanie, napr. čo si zobrať so sebou na hodiny či na desiatu, urobte už večer predtým. Ráno deťom môžete pripomenúť, že ich čaká na zastávke obľúbený kamarát v pešibuse či milá pani suseda. Ak si na to dieťa zvykne, tak sa ranný čas výrazne skráti.
Moje deti chôdza nebaví.
Napriek tomu, že lekári vravia, že chôdza nás posilní, povzbudí a zlepší nám náladu, nie je to zrovna argument pre dieťa. Preto sme pre vás pripravili pešibusový denníček s úlohami pre deti. Pozerať, čo práve kvitne okolo, kto uvidí prvý žlté auto, či rozmýšľať nad tým, ktoré slovo začína na “F“, môže byť po ceste do školy celkom zábava. Deti veľmi baví aj striedanie sa pri nosení makety autobusu, ktorú si spoločne vyrobia. Skúste ich motivovať aj vy.
Pešibus sa mi páči, ale na ulici je taký smrad z dopravy, že to nemá význam.
Z výskumov a meraní vyplýva, že deťom viac škodí znečistený vzduch, keď sedia v aute, ako keď kráčajú vedľa toho istého auta po ulici. Vzduch v interiéri auta obsahuje deväť až dvanásťkrát väčšie množstvo tuhých častíc. Preukázali to merania čistoty ovzdušia pred základnou školou Tbiliská v Rači.
Tiež vás môže zaujímať
Bezpečné mesto, bezpečné detstvo
Aby mohli byť deti aktívne, potrebujú bezpečný priestor pre slobodný pohyb. Spoznaj aktivity, ktoré robíme pre bezpečnejšie ulice.
Aktívne mesto, aktívne detstvo
Zlepšujeme možnosti aktívneho dochádzania detí do školy, trávenia času a voľnej hry v meste.
Príjemné mesto, príjemné detstvo
Hlas detí je dôležitý. Chceme im načúvať, aby mohli prispievať k zlepšovaniu svojho mesta a svojho susedstva, v ktorom sa im bude žiť príjemnejšie.