Prvých 5 Ulíc na hranie je za nami, pokračovať budeme od augusta

Slobodný pohyb, detský smiech, bohatý sprievodný program a skvelá atmosféra. Také boli susedské festivaly Ulica na hranie, ktoré sme pripravili v okolí škôl od apríla do júna. Podujatia uvoľnili ulice od áut, a tak obyvateľkám a obyvateľom umožnili zažiť verejný priestor inak ako v bežný deň.

Sériu podujatí odštartovalo stretnutie pred základnou školou Za kasárňou v mestskej časti Nové Mesto. Ďalšie Ulice na hranie nasledovali pri základných školách Mudroňova, Drieňová , Černyševského a Riazanská. Tieto ulice v 4 mestských častiach sme aj vďaka obyvateľom zmenili na živý verejný priestor s novými príležitosťami hrať sa vonku.

„Deti vyrastajúce v mestách majú omnoho menej možností pre bezstarostné pobehovanie s rovesníkmi po vonku, než generácia ich rodičov. Z ulíc ich vytlačili autá, ktorých počet za posledné roky rapídne stúpol. Bratislava však chce byť mestom, v ktorom sa deťom dobre žije. Práve cez tieto festivaly chceme ukázať ľuďom, čo znamená mať ulice priateľské k deťom. Naším cieľom je opäť prinavrátiť to, čo kedysi fungovalo úplne bežne – aby sa deti tešili na spoločnú hru vonku, navzájom sa spoznávali a zažívali malé dobrodružstvá,“ povedala Sandra Štasselová, urbanistka a koordinátorka projektu Mesto pre deti z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

Ulica na hranie  je miestom stretnutí pre všetkých, bez ohľadu na vek, pohlavie, alebo pôvod. Ide o koncept, ktorý prispieva k osvojeniu si priestoru komunitou, ktorá ho začne využívať inak. Zároveň prináša do mesta to, čo bolo kedysi bežné – ulice plné detí.

S ulicami na hranie budeme pokračovať po krátkej prestávke. Na jeseň nás čaká druhá polovica z 10 susedských festivalov, prvá Ulica na hranie sa uskutoční pri ZŠ Vazovova v poslednú augustovú sobotu. Následne sa môžete tešiť na podujatia pri základných školách na Biskupickej, Budatínskej, Nevädzovej a Malokarpatskom námestí.

Kalendár festivalov počas jesene

• 26. august │ ZŠ Vazovova, MČ Staré Mesto