Výber škôl, ktoré sme zapojili v roku 2023, sa tvoril na základe komplexného dopravného mapovania (sledovanie rannej špičky a bežnej dennej prevádzky pri všetkých vstupoch do základných škôl, pozn.) a socio-priestorovej analýzy (mapovanie povrchov, priechodov, schodísk, rámp, ihrísk, športovísk, parkovacích plôch, šírky chodníkov v okolí škôl, pozn.) 25 základných škôl na území Bratislavy.
Následne sme finálnu desiatku škôl vybrali váhovaním ďalších kritérií, akými sú napríklad implementácia parkovacej politiky v zóne v roku 2023, hustota obyvateľov v rádiuse 500 metrov od školy, súčasný stav verejného priestoru v okolí školy, počet ukrajinských detí na škole, percentuálne zastúpenie detí so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a iné. Taktiež sme sa snažili o distribúciu zdrojov do čo najširšieho územia.
Čo je to participácia?
Participácia, teda zapájanie verejnosti, je jedným z kľúčových momentov celého projektu Mesto pre deti. Projekt aktuálne pôsobí na základných školách a v ich okolí ako v prirodzených centrách komunít jednotlivých mestských štvrtí.
Zapájanie verejnosti je realizované vo forme viacerých aktivít. Medzi zapojených aktérov a aktérky okrem rodičov detí navštevujúcich základné školy, rezidentky či rezidentov v okolí, zamestnankyne a zamestnancov škôl patria aj samotné deti. Na základe takto široko nastavenej participácie vieme lepšie reflektovať potreby všetkých aktérok a aktérov v okolí a robiť tak lepšie a kvalifikovanejšie rozhodnutia.
Participácia smerom k deťom má aj silný vzdelávací charakter vo forme aktivít zameraných na zlepšovanie a kvalitu verejných priestranstiev, ako aj smerom k dopravnej výchove, ktorá v mnohých prípadoch na školách absentuje. Neopomíname ani scitlivovanie detí smerom k potrebám iných používateliek a používateľov ulice a verejného priestoru.