Pešibus ponúka bezpečnejšiu cestu do školy a priestor na budovanie nových vzťahov

Zvažovali ste niekedy, že by ste svoje dieťa poslali do školy pešo, ale po spočítaní priechodov pre chodcov a ďalších rizikových miest vás to rýchlo prešlo? Bezpečným riešením pre cestu do školy môže byť napríklad Pešibus. 

Pešibus nie je nová aktivita, bežne funguje napríklad v Prahe alebo vo Viedni. Do nášho mesta ho prináša Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) v spolupráci s hlavným mestom a organizáciou UNICEF. Cieľom pešibusu je vyzbierať deti z ich bydliska a bezpečne ich v skupine doviesť až takmer do triedy. Spolužiaci a spolužiačky sa naviac môžu po ceste porozprávať. Dáva to tak priestor na budovanie nových vzťahov alebo spoznávanie mesta, čo môže byť pozitívnou skúsenosťou aj pre deti z Ukrajiny, pre ktoré sa Bratislava stáva stálym či dočasným bydliskom. A cesta s rovesníkmi a rovesníčkami je pre deti omnoho zaujímavejšia a podnetnejšia než s rodičmi, no nie? 

Navyše, až 66 % obyvateľov a obyvateliek Bratislavy býva len 5 minút od najbližšej základnej školy. Aj to je dôvod, pre ktorý je bezpečný peší presun detí správnou voľbou. 

Ako pešibus funguje? Naozaj jednoducho! 

Tak ako aj štandardný autobus, má svoje trasy, zastávky, cestovný poriadok a vodičov či vodičku. Tých nájdete na začiatku každej jazdy. Prechádzajú po vopred dohodnutej trase a deti sa k nemu pridávajú na určených miestach – zastávkach a v stanovenom čase.  

Skupina sa postupne zväčšuje a zväčšuje. Žiak či žiačka nekráča do školy sám alebo sama, ale v skupine, ktorá je na ceste viditeľnejšia a v jej čele ide dospelý vodič či vodička v reflexnej veste. Pravdepodobnosť, že by dieťa mohlo mať cestou nehodu, je preto oveľa nižšia. Vodičom alebo vodičkou autobusu môže byť dobrovoľník či dobrovoľníčka z učiteľského zboru alebo rodičov. 

Bezpečnosť nie je jedinou výhodou. Ide o inkluzívny prostriedok, kedy deti môžu popri chôdzi nadväzovať nové kamarátstva. To pomáha integrovať žiakov a žiačky do kolektívu bez ohľadu na ich pôvod alebo životnú situáciu. Môžu sa hlbšie spoznať alebo si jeden druhému poradiť s práve preberaným učivom. Medzi ďalšie dôležité výhody patrí zníženie množstva výfukových plynov z áut v okolí škôl. 

MIB realizoval pilotný projekt pešibusu vlani, na Základnej škole Tbiliská v Rači. Na cestu do školy ho využilo vyše 150 detí. Za túto aktivitu získal MIB ocenenie od Ministerstva životného prostredia SR v národnej súťaži Cena Európskeho týždňa mobility. 

Spustite pešibus aj na vašej škole 

„Zvolili sme si 4 trasy, na každej sme vytvorili približne 7 zastávok vrátane grafikonu s jasne danými časmi, kedy a kde peší autobus zastaví. Deti ráno prišli na najbližšiu zastávku, pešibus ich vyzdvihol a bezpečne sme dorazili až do školy,“ priblížil urbanista Ján Urban z MIBu pilotné testovanie školského autobusu na ZŠ Tbiliská. V tento deň na ulici pred školou prvýkrát nebola dopravná zápcha. 

Dcéry Lucie Kalmárovej chodia do školy na Tbiliskej pešo samé od tretej triedy. „Tým, že obe chodia spoločne, mám lepší pocit, že si v prípade potreby dokážu navzájom pomôcť. Dcéry sa potom cítia veľmi dobre, sú na seba hrdé, že to dokázali.“ Postupne sa k dcéram pani Kalmárovej pridali spolužiaci a spolužiačky. Na rovnakom princípe funguje aj pešibus. Vďaka tomu, že deti idú vo väčšej skupine a pod dohľadom vodiča či vodičky, nemusíte sa o svoje ratolesti po ceste báť.  

Zaujal vás projekt pešibusu a chceli by ste s ním začať na vašej škole? MIB pripravil jednoduchý postup, ktorý vám v niekoľkých krokoch poradí, ako začať.

Prihlás sa na odber noviniek

    This site is registered on wpml.org as a development site.