Ulice na hranie pokračujú! Najbližšie sa stretneme na Vazovovej ulici 26. augusta

V sobotu 26. augusta prinesieme zatiaľ najväčší zo susedských festivalov Ulica na hranie. Vazovova ulica sa v úseku medzi Mýtnou a Radlinského zmení na jednodňovú pešiu zónu, aby sa deti mohli bezstarostne hrať na ulici bez áut. Vítaní sú všetci obyvatelia a obyvateľky, ktorí si chcú zažiť verejný priestor pred školou inak, ako v bežný deň. Pripravte sa na poriadnu dávku zábavy pre malých aj veľkých návštevníkov počas celého dňa.

V deň podujatia budú platiť dočasné obmedzenia. Vazovova ulica bude uzatvorená od križovatky s Mýtnou ulicou až po križovatku s Radlinského. V čase medzi 6:00 – 21:00 bude vylúčený vjazd a parkovanie v tomto úseku. Vodičov prosíme využívať obchádzkovú trasu vedúcou po uliciach Mýtna, Imricha Karvaša a Radlinského. Parkovacie miesta v priestore festivalu pre osoby so zdravotným postihnutím a vyhradené parkovacie miesto budú presunuté, a tým zachované. Na parkovisko pri križovatke Vazovova – Radlinského bude povolený vjazd a výjazd vozidiel.

MIB stánok (ulica)
V stánku MIB budeme zbierať podnety k zvyšovaniu dopravnej bezpečnosti a kvality verejných priestorov v danej lokalite v rámci projektu Mesto pre deti.

Stánok MČ Bratislava Staré Mesto (ulica)

Aktivity v spolupráci so ZŠ Vazovova (ulica)

Relaxačná zóna (ulica)

Stánok Znepokojené matky (ulica)
Výtvarný workshopy, detské hry a knižky.

Cisterna s pitnou vodou od BVS (ulica)

Športova zóna s FIT KIDS (ulica)
Pohybové aktivity pre deti a dospelých.

Playkit – súbor hier (ulica)
Úlohou Playkitu je „gamifikácia” pohybu mestom a zároveň zmena návykov. Ukázať deťom, že cesta do školy dokáže byť napriek prekážkam bezpečná. Môžu sa cítiť pohodlne a zvládnuť ju.

Detská burza žiakov ZŠ Vazovova (ulica)

Stánok Prešporkovo (workshop zóna – ulica)
Montessori aktivity pre deti.

Workshop Rovnaký štart Mareena (workshop zóna – ulica)
Zážitkové vzdelávanie o migrácii a (ne)diskriminácii migrantov a menšín na Slovensku: návštevníci môžu „kráčať v stopách“ cudzincov na Slovensku (či Slovákov v zahraničí) prostredníctvom interaktívnej rolovej hry, ktorú nasleduje krátka diskusia. Priebežne sa dozvedajú o termínoch ako azyl, odídenec v. utečenec, diskriminácia či inklúzia.

Divadlo Spoza Voza – predstavenie Vesmíro (pódium)
Interaktívna inscenácia so živou hudbou o záhadách vesmíru, ľuďoch vo vesmíre a dvoch bláznivých vedcoch (pre deti od cca. 5 rokov).

Workshop vystrihovania UA (workshop zóna – ulica)
Pod vedením ukrajinskej výtvarnej umelkyne Tanye Kyianytsie.

Vystúpenie žiakov zo ZŠ Vazovova (pódium)

Šachový turnaj (ulica)
Pripravený v spolupráci so ZŠ Vazovova.

Workshop Asfalt ART (workshop zóna – ulica)
Maľovanie kriedovými sprejmi na asfalt pod vedením architektky Zuzany Kopilákovej.

Skrášľovací workshop (workshop zóna – ulica)
zapletanie vrkočov + maľovanie nechtov

Maľovanie na tvár (workshop zóna – ulica)

Diskusia o taktickom urbanizme (pódium)
Taktický urbanizmus je prístup k mestskému plánovaniu a rozvoju, ktorý zdôrazňuje rýchle, flexibilné a často dočasné opatrenia na zlepšenie verejného priestoru. Príďte si vypočuť, prečo sa Metropolitný inštitút Bratislavy rozhodol ísť touto cestou.
Hostia: Katarína Brajerčík (MIB), Lýdia Grešáková (Spolka), Tomáš Ružiak (Ateliér HAUS)

Tanečná skupina SoulJam (pódium)
hiphopová tanečná zložka umeleckého zoskupenia RDS Art Group.

Čítanie z knihy Hore na hore od Zuzany Kolejákovej (ulica)
Milý a poučný príbeh o nerozlučnom priateľstve dvoch zvieratiek, ktoré sa síce delia o strechu nad hlavou, no sú veľmi odlišné. Čítať z knihy bude autorka Zuzana Kolejáková.

Hudobné  vystúpenie Wakanda Wision (pódium)

Ulice na hranie sa zopakujú ešte päťkrát

Okrem Vazovovej ulice, festival Ulica na hranie do októbra prinesieme aj do ulíc pred ZŠ Biskupická, ZŠ Budatínska, ZŠ Nevädzová a ZŠ Malokarpatské námestie, s ktorými skúmame možnosti zlepšenia dopravnej bezpečnosti v ich okolí.

Kalendár festivalov

• 26. august │ ZŠ Vazovova, MČ Staré Mesto
  • 8. september │ ZŠ Biskupická, MČ Podunajské Biskupice
  • 9. september │ ZŠ Budatínska, MČ Petržalka
  • 23. september │ ZŠ Nevädzová, MČ Ružinov
  • 1. október │ ZŠ Malokarpatské námestie, MČ Lamač

Cieľom podujatia je zvyšovanie bezpečnosti v okolí škôl

Susedské festivaly Ulica na hranie sú súčasťou celomestského projektu Mesto pre deti, ktorého cieľom je zvyšovať bezpečnosť v okolí škôl, vytvárať inkluzívne prostredie priateľské ku všetkým deťom, redukovať dopravné zápchy aj zvýšený smog. Iniciatíva reaguje na súčasnú situáciu, kedy stále viac detí vozia rodičia do školy autom, a to aj napriek tomu, že bývajú v jej blízkosti. Projekt organizuje Metropolitný inštitút Bratislavy v spolupráci s hlavným mestom a organizáciou UNICEF. Partnerom podujatia je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, mestská časť Bratislava – Staré Mesto a ZŠ Vazovova. Na príprave akcie sa podieľa aj Inštitút pre aktívne občianstvo, ktorý s nami zdieľa užitočné informácie v oblasti občianskej angažovanosti.

Viac informácií o projekte nájdete na www.mestopredeti.sk

Všetky aktivity prebehnú aj v ukrajinskom či anglickom jazyku. V prípade ak by ste potrebovali tlmočníčku do ukrajinského alebo anglického jazyka príďte do MIB stánku a spýtajte sa našich kolegov a kolegýň, ktorí vám ochotne so všetkým poradia a preložia.

All activities will also be held in Ukrainian or English language. If you need an interpreter for Ukrainian or English, please come to the MIB stand and ask our colleagues who will be happy to translate and advise you.