Zapojte sa do výzvy a poďte do školy pešibusom!

Pešibus je aktivita, ktorej cieľom je motivovať deti ku kráčaniu do školy. Je rozšírená po celom svete, v našom okolí ju praktizujú v Prahe alebo vo Viedni.

Na Metropolitnom inštitúte Bratislavy sme pešibus pilotne spustili minulý školský rok v spolupráci so ZŠ Tbiliská. Tento školský rok pomôžeme pri jeho realizácii desiatim školám. Prihláste sa aj vy! 

Čo je to pešibus? 

V prvom rade ide o komunitne vedenú aktivitu, cieľom ktorej je v sprievode dvoch dospelých osôb bezpečne dopraviť deti do školy. Väčšia skupina detí je na ceste do školy vedená sprevádzajúcim vodičom alebo vodičkou pešibusu. Vodičom sa môže stať niektorý z rodičov. Pešibus má viacero zastávok, ktoré sú určené podľa bydliska detí tak, aby sa vedelo zapojiť čo najviac z nich. Vodiči a vodičky ich následne bezpečne prevedú po trase až ku vchodu areálu školy.  

Pozrite si, ako fungoval pešibus na ZŠ Tbiliská: 

Pešibus umocňuje vzťah detí k ich okoliu a vytvára priestor pre silnejšie väzby v kolektíve. U rodičov zase vytvára dôveru v schopnosť dieťaťa dopraviť sa bezpečne do školy. Navyše, vďaka pešiemu autobusu dokážeme značne znížiť počet áut pred školou, čo vytvára príjemnejšie a hlavne zdravšie prostredie pre deti a obyvateľov a obyvateľky okolia školy. 

Ako pešibus funguje v praxi?

 • Deti aj rodičia sú vopred oboznámení s trasami, konkrétnymi zastávkami, aj časmi odchodu pešibusu zo zastávok. 
 • Rodičia vopred nahlásia, či ich dieťa pešibus v daný deň využije. 
 • Vodiči*ky sa stretávajú na prvej zastávke pár minút pred odchodom pešibusu. 
 • Vodiči*ky sú označení*é viditeľnými prvkami ako napríklad reflexnými vestami, aby deti vždy vedeli, koho nasledovať. 
 • Ráno deti prichádzajú na zastávku, ktorú majú najbližšie k svojmu bydlisku. Tu sa pripoja k vodičovi a rovesníkom. Vodiči*ky na každej zastávke chvíľu počkajú, kým prídu všetky nahlásené deti a odprevadia ich až po vchod školského areálu. 
 • Výhodou pre rodičov je, že majú službu ako vodiči*ky autobusu len párkrát do mesiaca a nemusia odprevádzať dieťa do školy každý deň.  

Čo všetko treba zabezpečiť, aby pešibus fungoval?  

Pripravili sme krátke video, v ktorom nájdete podrobný návod, ako na to.

Zorganizujte pešibus aj na vašej škole!

Prvé školské pešibusy štartujeme už 16. októbra 2023. Desať škôl, ktoré sa prihlásia do našej výzvy ako prvé, dostanú štartovací balíček. Pre jednu triedu z každej školy bude čakať výhra v podobe outdoorovej hry (Záhradná veža, Kroket Pro, Kubb, Cornhole Mini a ďalšie). Hru získa trieda, z ktorej príde do školy pešo, na bicykli, kolobežke alebo skejte najväčší počet detí. Najlepšia trieda zo všetkých zúčastnených škôl z Bratislavy vyhrá výlet plný nezabudnuteľných zážitkov v športovom klube Hangair! Do súťaže sa môžu zapojiť triedy prvého stupňa základných škôl na území Bratislavy. 

Prvým 10 prihláseným školám poskytneme štartovací balíček, v rámci ktorého: 

 • vám pomôžeme s návrhom a zakreslením trás pešibusu, 
 • pripravíme tabuľky s časmi odchodu pešibusu, 
 • dostanete kriedové spreje s maketami na označenie zastávok na chodníku, 
 • vám pomôžeme s komunikáciou pešibusu.  

Pozrite si trasy pešibusu pre vašu školu

Ste učiteľ/učiteľka, riaditeľ/riaditeľka alebo rodič a chceli by ste pešibus zorganizovať na vašej škole?  

Vyplňte do 6. októbra 2023 online formulár.

Pre viac informácií nás môžete kontaktovať na info@mestopredeti.sk. 

Prihlás sa na odber noviniek

  This site is registered on wpml.org as a development site.